Érdekességek – alopécia (hajhullás)
Alopecia Areata
Az alopécia (hajhullás) androgének (AGA) hatására alakul ki. Két változatát ismerjük: androgén, amelyet az androgénszint növekedése okoz, és androgenetikus, melynek fokozott genetikai androgénérzékenység az okozója. Az AGA a fehérbőrű férfi populáció közel 100%-át érinti, a serdülőkor után enyhébb formában, kisebb mértékben megfigyelhető a nők 80%-ánál is. A feketebőrűeknél előfordulása ritkább. Az AGA megnyilvánulásának mértékét főképp a genetikai adottságok, a férfi hormonok jelenléte valamint az életkor befolyásolja. A pszichés és szociális hatások sem elhanyagolhatóak.
Az androgének hatása a hajhagymák felépítésére a állandó kutatások tárgya, de tudvelevő, hogy fontos szerepet játszanak. A legfontosabb enzim az AGA patogenezisében az 5-alfa-reduktáz, mely a hajhagyma zsírmirigyében található és a tesztoszteron metabolikusan aktívabb dihidrotesztoszteronná való átalakulását befolyásolja. A következő fontos enzim az a aromatáz. Ez az enzim változtatja át az androgéneket ösztrogénekre. A nők többszörösen nagyobb mennyiségű ösztrogénnel rendelkeznek mint a férfiak, ezért hullik kisebb mértékben a hajuk.
A hajhullásra legfőképp a hajhagymák telogén (nyugalmi) fázisba lépése befolyásolja. Az anagén fázis folyamatosan rövidül, s ez egyre rövidebb és vékonyabb hajszálak létrejöttét eredményezi.
Alopecia Areata
Az alopecia areata kialakulása a férfiaknál a serdülőkor lezárulása után a leggyakoribb. Az első jel a hajvonal hátratolódása a homlok két oldalán. A halántékon és a tarkón a hajsűrűség változatlan. Az előrehaladott kopaszság, melyet Hippokratészi kopaszságnak is neveznek, erősen határolt, s fényes, zsíros fejbőr jellemzi.
A hajhullás mértékére és gyorsaságára főleg genetikai tényezők vannak hatással. Egyes családokban az androgén alopécia tünetei már húsz éves kor előtt jelentkeznek.